Idre / Idre Himmelfjäll
Mysigt hus med fantastisk fjällkänsla - mycket smakfullt - fint ljusinsläpp, kamin och stor altan
- : Småhus
- : Villa
- : Cygnusvägen 6
- : 5
Nu har du möjlighet att förverkliga dina drömmar om ett mysigt hus med fantastisk fjällkänsla i ski-in-ski-out läge på Himmelfjäll. Det gedigna Skidstahuset har fint ljusinsläpp, braskamin och ett häftigt badrum utöver det vanliga med rimlig bastu. En fjällstuga med generös loftvåning, fyra sovrum, smakfullt kök med köksö, två badrum, bastu, tvättmaskin och ett stort allrum som har fullhöjd i nock, stora fönsterpartier och en stor takad altan med utsikt över fjällvärlden. Stugan har gott om parkeringsplats och skidorna förvarar du smidigt i två separata skidförråd.
Stugan ligger i Himmelfjälls populäre Mercurius område i direkt närhet till pisten, till längd- och skoterspår.
Tillträde kan ske enligt överenskommelse. Stugan säljs möblerad och med husgeråd, redo för uthyrning. Det föreligger uthyrningsavtal med Himmelfjäll som övertas och det finns redan några bokade veckor, alltså fina intäkter direkt fr.o.m. tillträdesdagen. Stugan har totalt genererat ca 165 000 kr nettointäkter (dvs. efter provision). För aktuell översikt av beläggning och hyresintäkter hänvisas till Himmelfjäll.
Välkommen på visning!
Kristin Jauch
Fastighetsmäklare/GrundareSkog- och LantbrukNyproduktionKommersiella fastigheterKontakta migBilder
Planritning
Kalkylator
Idre / Idre Himmelfjäll
Din kommande månadsutgift:
19 044 kr
-
Ränta (efter skattereduktion)9 322 kr
För närvarande är ränteavdraget satt till 30 procent. Det innebär att du kan återfå 30 procent av dina räntekostnader vid deklarationen. Om dina räntekostnader överstiger 100 000 kr, minskar avdraget till 21 procent för den överstigande delen. Om du inte väljer att göra en så kallad jämkning, sker detta avdrag en gång om året.
- Amortering6 658 kr
- Driftkostnad3 064 kr



