Idre / Idre by
Fin, praktisk villa i centrala Idre med inglasad veranda och två garage
- : Småhus
- : Villa
- : Högstvägen 12
- : 5
Vackert belägen fin villa i centrala Idre med praktisk planlösning, fiber indragen, inglasad veranda, takad balkong och två garage. Energieffektiv uppvärmning med bergvärmepump vilket resulterar i mycket bra energiklass C!
Huset har tre sovrum med möjlighet till ett fjärde sovrum och två fräscha badrum varav ett är handikappanpassat. I tvättstugan finns utöver bergvärmepumpen gott om plats för förvaring. Det välutrustade köket rymmer en matplats och har en lucka till praktisk matkällare. Inglasad veranda för mysiga stunder! Från den takade balkongen på övre plan ser man ut över trädgården med fin gräsmatta.
Tomten gränsar till grönområdet med närhet till bäck och utsikt över tjärnen.
På tomten finns en garagebyggnad och ett uthus med vind, matkällare, vedförvaring, förråd och garage till en mindre bil eller skoter. Gästparkering finns vid infarten.
Idre är centralorten för nordligaste Dalarna - här finns skola från F-9-klass, fritids och förskola, affärer och restauranger. Området har mycket att erbjuda för den aktive och naturälskare: skidåkning alpint och längd vintertid, vandring, cykling, golf och flugfiske sommartid är bara några exempel.
Tillträdet kan ske enligt överenskommelse. Välkommen på visning!
Kristin Jauch
Fastighetsmäklare/GrundareSkog- och LantbrukNyproduktionKommersiella fastigheterKontakta migBilder
Planritning
Kalkylator
Idre / Idre by
Din kommande månadsutgift:
11 857 kr
-
Ränta (efter skattereduktion)4 740 kr
För närvarande är ränteavdraget satt till 30 procent. Det innebär att du kan återfå 30 procent av dina räntekostnader vid deklarationen. Om dina räntekostnader överstiger 100 000 kr, minskar avdraget till 21 procent för den överstigande delen. Om du inte väljer att göra en så kallad jämkning, sker detta avdrag en gång om året.
- Amortering3 386 kr
- Driftkostnad3 731 kr




